Uliczkami Sopotu

Na pytanie, gdzie najpiękniej w Polsce nad morzem, wielu odpowie Trójmiasto! A dokładnie Sopot, jeśli chce się połączyć zwiedzanie z leniuchowaniem na plaży. Turyści z innych krajów zachwyceni polskim wybrzeżem mówią o nim polska Riviera z perłą w Sopocie.

Miasto, dzięki swoim walorom naturalnym, z małej wioski rybackiej przekształciło się w atrakcyjny kurort, przyciągający zwiedzających przez cały rok. Jasne piaszczyste plaże są ogromnym walorem estetycznym miejsca, a wschody i zachody słońca nad brzegiem morza dekorują wiele foto -pocztówek rozsyłanych z wakacji po całym świecie. Sopocka Riviera, perła Bałtyku stała się przystanią turystycznej żeglugi pasażerskiej i taksówek wodnych. Któż nie chciałby być świadkiem zachodzącego słońca nisko na horyzoncie błękitnego morza?

Ścieżkami Sopotu

Sopot jako miasto jest świetnie przygotowany na przyjęcie turystów, a infrastruktura przystosowana jest dla każdego. Są tu restauracje, bary i atrakcje dla maluchów. Jako kurort uzdrowiskowy miasto słynie ze znakomitych ośrodków i sanatoriów, ukierunkowanych na dolegliwości związane chorobami reumatologicznymi, kardiologicznymi, nadciśnienia i ze względu na wysoką zawartość jodu, jest polecane dla ludzi z chorobami dolnych dróg oddechowych.

Wybierając się do tego magicznego miasta mamy pewność, że odkryjemy w nim wiele fantastycznych miejsc i wrócimy do domu pełni niezapomnianych wrażeń. Piaszczysta plaża ciągnąca się przez ponad cztery kilometry uwieczniona została przez słynną konstrukcję drewnianego molo, które jako najdłuższe molo w Europie (ponad 500 metrów) jest wizytówką rejonu. Wybierając się na przechadzkę w poszukiwaniu wrażeń nie zapomnijmy o naszych stopach. Wygodę zapewnią nam buty marki Ecco, które sprawdzają się w różnych sytuacjach. Jeśli idziemy na przechadzkę plażą, której rozgrzany słońcem piasek nie pozwala na spacer bosą stopą, wybierzmy sandały. Na czas zwiedzania po ścieżkach i uliczkach miejskich dobrze radzą sobie również pełne buty dostosowane do pogody.

Jak przystało na miasto położone u stóp morza w Sopocie zobaczymy przepiękną latarnię morską z roku 1904, otwartą dla turystów w sezonie letnim. Dla spragnionych uniesień kulturalnych Sopot oferuje międzynarodowy festiwal piosenki odbywający się w sierpniu w słynnej Operze Leśnej. To tutaj w otoczeniu drzew atrakcją dla zwiedzających są koncerty bluesowe, rockowe i muzyki klasycznej, nie brakuje też akcentów ze świata mody wraz z pokazami najnowszych kolekcji.

Bajkowy domek

Ogromną atrakcją dla turystów z całego świata jest budynek zaprojektowany przez architektów Szotyńskich i Zaleskiego, dla których inspiracją były rysunki Jana Szancera. Magiczny i oryginalny Krzywy domek, który zaprzecza stosowaniu kątów prostych w rozwiązaniu architektonicznym, jest symbolem niezwykłości i oryginalności w tworzeniu konstrukcji budowli komercyjnych. Jego kolorowy i bajkowy wygląd będzie z pewnością niezapomnianym obrazem dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Idąc uliczkami Sopotu nie sposób nie zauważyć charakterystycznych cech starszych budynków miasta. Nowoczesny i bajkowy krzywy domek różni się bardzo od typowej klasycznej architektury perły Bałtyku. Stosowane często drewniane werandy w formie przybudówek przykuwają oko swoją stylizacją w stylu alpejskim przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Te ryglowe konstrukcje dodają budynkom uroku i lekkości przenosząc nas w czasy minionego wieku.