Historia Sopotu

Sopot to współcześnie jedno z najpiękniejszych nadmorskich miast w Polsce. Jego unikalne położenie geograficzne pomiędzy parkiem i morzem sprawia, że nie ma sobie równych nad polską częścią Bałtyku. Z tego powodu, jak również ze względu na piękne plaże, często nazywany jest „Perłą Bałtyku”. Historycznie nie jest miastem o zbyt długiej tradycji, historia miasta na kartach dawnych dokumentów rozpoczyna się w XIII w. Od tamtego czasu przez kolejne pięć wieków grodem władali Cystersi. W związku z faktem, że należeli oni do jednego z najbardziej nowoczesnych zakonów, rozwinęli i rozbudowali gród.

Kąpielisko nadmorskie

Geograficzne położenie w niewielkiej odległości od Gdańska i piękne plaże sprawiły, że już w XVI w. bogaci mieszczanie gdańscy zaczęli w Sopocie budować letnie rezydencje, a Sopot traktowany był jako kąpielisko i miejscowość wypoczynkowa.

Rozwój Sopotu jako uzdrowiska

Na początku XIX w. w Sopocie powstało pierwsze uzdrowisko. Od tego momentu datuje się rozwój miasta, jako miejscowości o charakterze zdrojowym. Na początku XIX w. powstało również pierwsze molo, które oczywiście nie było tak okazałe jak to, którym dzisiaj szczyci się miasto.

W roku 1901 nadano miastu prawa miejskie. Od tego czasu datuje się prawdziwy rozwój i rozkwit Sopotu – powstają w nim liczne hotele, uzdrowiska a nawet kasyno. Miasto staje się również modnym miejscem letniego wypoczynku i kuracji uzdrowiskowych w ciągu pozostałej części roku.

Sopot współcześnie

Położenie geograficzne sprawia, że to nadmorskie miasto jest świetnym miejscem do wypoczynku. Funkcjonuje w nim bowiem wiele hoteli i uzdrowisk. Życie w Sopocie tętni przez cały rok. Każdy odwiedzający znajdzie tu coś dla siebie: szukający odpoczynku zaciszne i urokliwe parki, plaże czy przytulne kawiarnie, osoby chcące podreperować swój stan zdrowia skorzystać mogą z bogatej oferty zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych. Młodzi szaleją w klubach.

Sopot wraz z Gdynią i Gdańskiem tworzy miejską aglomerację – Trójmiasto. Takie połączenie trzech miast sprawia, że przyjezdni i turyści mogą bardzo łatwo przemieszczać się w obrębie całego Trójmiasta. Funkcjonuje tu bowiem bardzo wiele połączeń umożliwiających bezpośredni dojazd do Gdyni i Gdańska. Będąc w Sopocie można, a właściwie trzeba, zobaczyć również pozostałą część Trójmiasta.

Należy zaznaczyć, że Sopot to nie tylko uzdrowisko, lecz także tętniące życiem miasto. Posiada bogatą ofertę kulturalną, a sopocki festiwal znany jest w całej Europie. Miasto oferuje dużą i zróżnicowaną bazę noclegową – począwszy od najtańszych hosteli po bardzo nowoczesne i eleganckie hotele zapewniające swoim gościom najwyższy standard obsługi i wypoczynku. Również miłośnicy dobrej kuchni znajdą w Sopocie coś dla zaspokojenia swoich kubków smakowych, ponieważ zlokalizowanych jest tu wiele barów, restauracji, kawiarni i innych miejsc, w których można zjeść, na co tylko ma się ochotę. W mieście wszystkie, nawet najbardziej wysublimowane potrzeby, mogą zostać zaspokojone.

Ten nadmorski kurort oferuje rozrywkę także tym, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Lubiący ruch bez problemu skorzystają tu z tradycyjnych aktywności sportowych (siłownia, ścieżki rowerowe, joga), lecz także ze sportów wodnych, gdyż w Sopocie funkcjonuje dobra baza dla uprawiających windsurfing czy żeglarstwo.

Zapraszamy do Sopotu.