Sopockie wody solankowe

Swoją uzdrowiskową przeszłość Sopot zawdzięcza między innymi obecnością solanki, czyli innymi słowy wody mineralnej. Jej źródłem jest zdrój Sw. Wojciecha, z którego woda wypływa samoczynnie. Zasolenie wody wynosi ponad 4% (czyli jest bardzo wysokie), a w składzie mineralnym znajdują się potas, jod, brom, magnez. W tej naturalnej postaci woda może być wykorzystywana wyłącznie zewnętrznie, nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Jej cenne właściwości wykorzystywane są w sopockiej tężni, w sąsiedztwie której każdy może korzystać z dobroczynnego działania solanki.

Właściwości i zastosowanie sopockiej wody solankowej

Po 14-krotnym rozcieńczeniu woda zdrojowa staje się zdatna do picia, a w tym celu funkcjonuje w mieście przynajmniej kilka pijalni. Te zlokalizowane w nadmorskich uzdrowiskach oferują dodatkowo przepiękny widok na morze.

Sopocka woda solankowa polecana jest do picia osobom cierpiącym na:

  • stany zapalne i kamice dróg żółciowych,
  • stany zapalne układu pokarmowego,
  • choroby skóry (podanie zewnętrzne),
  • choroby zwyrodnieniowe stawów (podanie zewnętrzne).

Sopocki Dzień Solanki

Sopocka woda jest bardzo ceniona i doczekała się własnego święta. Dzień Solanki obchodzony jest 5 października, a programie imprezy dominują prelekcje połączone z ofertą zabiegową wykorzystującą solankę. Podczas tego wydarzenia mieszkańcy i turyści dowiadują się również o istniejących i nowo otwartych punktach, w których można pić tę zdrową wodę.